Start arrow Notka biograficzna
Notka biograficzna Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Poeta i bard, autor, kompozytor i piosenkarz, a także organizator koncertów i festiwali, tłumacz, dziennikarz, autor audycji radiowych. Urodził się w Warszawie 5 czerwca 1955 r. Syn Wiesława Bakala - artysty plastyka (1930-2006) i Julii Bakal-Dukić (z domu Wysockiej) - artystki śpiewaczki (1932-2017).

Piotr Bakal Jest twórcą zaangażowanych songów i lirycznych ballad. W swoich tekstach mówi o sobie i otaczającym świecie. Miłość, wolność, przemijanie, afirmacja życia, krytyczny dystans do otaczającej rzeczywistości, zachwyt nad Naturą - to uniwersalne treści przekazywane prosto, dobrze rozpoznawalnym, ciepłym, miękkim, ale i męskim głosem. Nie kokietuje prymitywnymi ekscentryzmami, a jednocześnie prezentuje wysoki poziom literacki i muzyczny. Jego utwory są zdecydowanie melodyjne. Piosenki takie, jak „Być może raz”, a przede wszystkim „Ballada w e-moll” same chcą się śpiewać. Choć przeważają klimaty refleksyjne, liryczne, sporo jest dynamiki rocka (francuskojęzyczny „Terminus”). Pulsują też rytmy i frazy rodem z jazzu.



Rozpoczynał działalność artystyczną w 1976 roku. Debiutował jako poeta w miesięczniku Poezja (wrzesień 1976). Początkowo był związany z warszawskim klubem Hybrydy, gdzie prowadził Studio Piosenki, potem z Sigmą, jako kierownik artystyczno-programowy. Występował z recitalami piosenki autorskiej na niemal wszystkich festiwalach poświęconych piosence literackiej i poezji śpiewanej. W 1978 r. zainicjował w Hybrydach Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej kierował nim w latach 1978-1981. W latach 1983-84 redagował magazyn piosenki studenckiej - Ballada. W 1986 r. założył Klub Literacko Muzyczny „Ballada” w 1995 r. przekształcony w stowarzyszenie. Przez trzy lata (1985-1987) był autorem cotygodniowej audycji Programu 3. Polskiego Radia „Śpiewać Poezję”. Opublikował kilkadziesiąt artykułów, wywiadów i recenzji (m.in. w pismach Politechnik, itd., Magazyn Muzyczny - Jazz) oraz zbiorki wierszy i piosenek. Był członkiem jury wielu przeglądów i festiwali piosenkarskich w Polsce i za granicą.

Spędził sześć lat we Francji, gdzie kontynuował działalność artystyczną. Gustaw Herling-Grudziński zaaprobował do druku w paryskiej Kulturze tekst jego piosenki pt. „Nad Narwią”, co zaowocowało wizytą w siedzibie wydawnictwa w Maisons-Laffitte i rozmową z Redaktorem Kultury - Jerzym Giedroyciem. Tekst ukazał się w numerze 4 z 1989 roku.

Brał udział w kilku francuskich festiwalach piosenki (Printemps de Bourges ’88, Journées Internationales Georges Brassens ’89 w Sete i innych). Pracował w Radio Solidarność w Paryżu. W Châteauroux wraz z grupą Francuzów założył stowarzyszenie Les Oiseaux de Passage w ramach którego organizował koncerty i międzynarodowy festiwal piosenki Croche Pied ’91 i ’92.

W 1993 r. powrócił do Polski. W 1997 r. w firmie Warner Music Poland wydał płytę i kasetę z piosenkami autorskimi zatytułowaną „Obłoki”. Współorganizował (1997-1998) wraz z Instytutem Francuskim i Ambasadą Francji warszawskie koncerty Enzo Enzo, Maxime’a Le Forestier i Anny Prucnal. Współtworzył programy telewizyjne TVP1 „Spotkanie z Enzo Enzo”, „Spotkanie z Maximem Le Forestier”, „Spotkanie z Patricią Kaas” i TVP2 „Spotkanie z Georges’em Moustakim”. Współpracował z Polskim Radiem Bis (cykl audycji „Bulwar Piosenki Francuskiej” 1995-97). Był inicjatorem i dyrektorem festiwalu Augustowskie Noce Z Balladą (1996-97) oraz Balladowe Nocki Nad Neckiem (1999-2001).

Piotr Bakal
Fot. Krzysztof Gromek
Jest autorem koncepcji i dyrektorem reaktywowanego w 1997 r. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej - OPPA (od 2006 roku o nazwie Międzynarodowy Festiwal Bardów), w którego ramach zorganizował recitale Paolo Contego (1997), Georges’a Moustakiego (1998) i Lluisa Llacha (1999). W 2000 r. był członkiem komisji artystycznej, scenarzystą i reżyserem koncertu „Debiuty” 37. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od czerwca 2000 do maja 2012 r. był członkiem Zarządu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR (w tym od czerwca 2004 wiceprezesem, a od maja 2008 do września 2009 sekretarzem generalnym). W 2004 i 2005 r. był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Malwy”, w lipcu 2005 r. jurorem i gościem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Słowiański Bazar w Witebsku”. Był członkiem Międzynarodowej Federacji Organizatorów Festiwali FIDOF.

Kontynuuje działalność artystyczną jako autor, kompozytor i pieśniarz wykonując recitale autorskie i koncerty piosenki francuskiej. W 2002 nagrał swoją drugą płytę („Rozmnażanie zer”, wyd. SLM „Ballada” i Polskie Radio), która ukazała się w styczniu 2003 r. Współpracował z Polskim Radiem przy wydaniu (2002) czterech płyt z okazji jubileuszu 45-lecia klubu Hybrydy. W grudniu 2007 opublikował (współredakcja ze Sławomirem Rogowskim) monograficzną książkę o historii klubu Hybrydy pt. „Hybrydy 50 lat! Zawsze piękni, zawsze dwudziestoletni. Wspomnienia.” W 2008 wystąpił w Operze Leśnej w Sopocie w międzynarodowym koncercie Sopot Bards Meeting, a w 2009 na festiwalu Ballads of Europe w Niepołomicach. W listopadzie 2009 wydał książkę z płytą pt. „Pamiętam tamte mewy…- Tomek Opoka” poświęconą życiu i twórczości Tomasza Opoki. W 2012 jako kierownik artystyczny i redaktor współpracował przy wydaniu książki z tekstami wraz z płytą autorską Karola Płudowskiego „Taka piosenka”. W listopadzie 2013 wydał swoją trzecią płytę autorską pt. „Od słowa do słowa” (wyd. SLM Ballada). W listopadzie 2017 roku ukazała się czwarta płyta autorska pt. „Fais gaffe aux paroles” (wyd. Piotr Bakal) wyłącznie z piosenkami w języku francuskim. W 2019 r. ukazała się piąta płyta autorska pt. „nie tylko LATO Z KOMARAMI”, a w 2020 szósta pt. „Było, co było”. W 2020 r. Piotr Bakal zainicjował i rozpoczął realizację długofalowego projektu internetowego pt. „Bardowie Polscy - video-scena”.

W 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Autorów ZAIKS - za popularyzację polskiej twórczości rozrywkowej oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. W 2021 roku Prezydent RP nadał mu Srebrny Krzyż Zasługi za "zasługi dla kultury polskiej".
 
następny artykuł »

Français


Français
 

Śpiewnik autorski


Wybór piosenek W końcu lipca 2010 ukazał się dawno oczekiwany śpiewnik autorski Piotra Bakala. Zawiera 21 utworów wraz z opracowaniem muzycznym. Dostępny jest wysyłkowo poprzez te strony. Chętnych prosimy o kontakt.
 

Facebook


Współpraca i partnerzy

Reminiscencje

Goście online

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk