Start arrow Dyskografia i wydawnictwa arrow Od słowa do słowa
Od słowa do słowa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

Piotr Bakal - Od słowa do słowa OD SŁOWA DO SŁOWA

Moja trzecia płyta autorska zawiera piosenki, które w większości powstały w ciągu ostatnich jedenastu lat, jakie minęły od wydania poprzedniej płyty „Rozmnażanie zer”. Dodałem też trzy utwory z okresu od 1978 do 1982 roku. Album nieprzypadkowo nosi tytuł „Od słowa do słowa”. Pojawia się w nim kilka piosenek, które w swej treści zwracają szczególną uwagę na znaczenie słów, jako nie tyle nośnika informacji, co przede wszystkim emocji. Już bardzo dawno temu zwrócił na to uwagę Czesław Niemen w swym utworze „Dziwny jest ten świat”, gdzie śpiewa: „A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem.” Nieprzemyślane i pochopne rzucanie słów może przypominać strzelanie z karabinu maszynowego, z podobnym skutkiem dla duszy rozmówcy, co seria z „kałacha” dla ciała. Ale słowa mogą mieć też działanie lecznicze i przeciwbólowe. Trzeba tylko chcieć porozmawiać. Bo przecież nie każda wymiana słów jest rozmową…

Będę szczęśliwy, jeśli znajdą Państwo w moich piosenkach echa własnych przeżyć i przemyśleń...

Płyta „Od słowa do słowa” powstawała dość długo. Zrealizowałem ją w Gdańsku w Studiu 33 Mariusza Wilke. Oprócz Mariusza muzykami z Trójmiasta są: perkusista Adam Golicki i kontrabasista Piotr Lewańczyk. Z Warszawy dojechał nagrać partie akordeonu Rafał Grząka, z którym na stałe współpracuję. Partie sakosofonów i klarnetu dograł w swoim Studiu 7 w Piasecznie Jarosław Zawadzki. Płyta nagrywana była spokojnie, bez pośpiechu, z dużą dbałością o szczegóły. Po raz pierwszy miałem możliwość być odpowiedzialny również za aranżacje utworów. Oczywiście każdy z muzyków wniósł swój twórczy wkład w aranże, a Mariusz Wilke dodatkowo w edycję całości, zgranie i mastering.

Okładkę zaprojektował Marcin Byks, a graficznie opracowała całość Ola Bartosik – oboje z sopockiej firmy Światłocień. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to płyta zrobiona w Trójmieście…

Piotr Bakal

Piotr Bakal - Od słowa do słowa

ZAWARTOŚĆ ALBUMU

1. Ja tu tylko, kochani, na chwilę – 2’57”
2. Na czas określony – 4’01”
3. Nie bój się – 2’11”
4. Uśmiech psa – 3’16”
5. Obudź się 2006 – 3’28”
6. Libre échange – 3’00”
7. Padanie słów – 2’47”
8. Uważaj na słowa – 3’52”
9. Od słowa do słowa – 2’49”
10. Wyspa smutku – 2’53”
11. Kantyczka styczniowa – 3’30”
12. Szuwarów szemrane szelesty – 3’55”
13. Porozmawiaj z drzewem – 4’55”
14. Już dopaliło się lato – 3’34”
15. W tym sadzie – 3’18”
16. Piosenka znaleziona w oceanie – 4’26”

Czas całkowity: 55’00”


Kompozycje, teksty, aranżacje i śpiew - Piotr Bakal.

Akompaniuje zespół w składzie: Mariusz Wilke - gitary, Rafał Grząka - akordeon, Jarosław Zawadzki - saksofony i klarnet, Piotr Lewańczyk - kontrabas i gitara basowa, Adam Golicki – perkusja, Piotr Bakal - gitary, kabesa.

Nagrań dokonano w Studiu 33 - Mariusz Wilke w Gdańsku w 2012 roku. Partie saksofonów i klarnetu nagrano w Studiu 7 w Piasecznie. Realizacja nagrań, miks i mastering - Mariusz Wilke.

Wydawca: Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada”, 2013, nr kat: ballada 006
ballada@ballada.pl
Producent nagrań: © Piotr Bakal (bakal@ballada.pl) Wszelkie prawa zastrzeżone.
Premiera - 16 listopada 2013 r."Od słowa do słowa" jest trzecią płytą w autorskiej dyskografii Piotra Bakala.
Należy on do tego, wciąż jeszcze wąskiego grona śpiewających autorów, którzy zachowują zdrowy i bezpieczny dystans wobec łatwizny piosenek o niczym, kleconych liryczną grypserą na użytek kolejnej estradowej wiosny.
W czas irytującej swym natręctwem promocji taniego hedonizmu Piotr wierzy w sens pisania i śpiewania piosenek skłaniających słuchacza do nieco głębszej refleksji nad kondycją człowieka we współczesnym świecie.
Choć wiara to dzisiaj trudna, a cena za suwerenność artystyczną - w konsekwencji wysoka.

Andrzej GarczarekPłytę można nabyć w Warszawie w sklepie Music Media, ul. Krasińskiego 27, tel: 604 331 552.
Można też zamówić ją wysyłkowo pisząc mail pod adres: ballada@ballada.pl


Piotr Bakal - Od słowa do słowa

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Français


Français
 

Śpiewnik autorski


Wybór piosenek W końcu lipca 2010 ukazał się dawno oczekiwany śpiewnik autorski Piotra Bakala. Zawiera 21 utworów wraz z opracowaniem muzycznym. Dostępny jest wysyłkowo poprzez te strony. Chętnych prosimy o kontakt.
 

Facebook


Współpraca i partnerzy

Reminiscencje

Goście online

slot server taiwan slot server singapore slot depo 10k slot luar negeri slot server thailand slot server taiwan slot server rusia slot via dana slot server thailand slot server thailand slot server luar slot server vietnam slot server mexico slot server kamboja idn live slot online slot thailand slot dana live draw hk